Historia

Miejska Biblioteka Publiczna w Radlinie jest placówką gminną powstałą  w 1948 roku. Założycielem biblioteki był ówczesny pracownik Urzędu Gminy Józef Warzecha. Początkowo miała jedno pomieszczenie w budynku gminy, a książki wydawane były przez okienko. Zamiast regałów wykorzystywano stare szafy żaluzjowe. Po nim bibliotekarką została Aniela Gaszka, a biblioteka stopniowo rozrastała się. Prawdziwy renesans przypada na lata 1957 - 1991 r., kiedy kierownikiem została Urszula Korus. Dzięki jej zaangażowaniu placówka została unowocześniona, z czasem wyodrębniono wypożyczalnię dla dorosłych i dzieci, stworzoną czytelnię. Wciąż przybywało książek i czytelników. 1965 roku powstały dwie filie - w Głożynach i Radlinie II. Istniały też punkty biblioteczne m.in. w "Domu Górnika" .W związku z tworzeniem się miasta Radlin w 1997 roku, po 48 latach biblioteka musiała opuścić dotychczasowy lokal. Księgozbiór spakowano i przewieziono do Inkubatora Przedsiębiorczości w Radlinie, gdzie wypożyczano tylko lektury. Jesienią 1997 roku Urząd Miasta w Radlinie zakupił budynek przy ul. Orkana 5, w którym do dnia dzisiejszego działa placówka. Mieści się w niej wypożyczalnia literatury dla dorosłych, wypożyczalnia literatury dla dzieci oraz czytelnia. Od 1 stycznia 2001 do 1 lipca 2009 roku biblioteka podlegała Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Radlinie, którego dyrektorem jest mgr Henryk Stiel. Kierownikiem  biblioteki wówczas była Maria Kaszubska. Od 01.07.2009 r. nastąpiło wyłączenie biblioteki ze struktur Miejskiego Ośrodka Kultury  i powołano Miejską Bibliotekę Publiczną w Radlinie, na której czele stoi dyrektor - mgr Henryka Pawliczek.

Księgozbiór biblioteczny liczy prawie 35 149 woluminów, z czego ponad 14 140 należy do fili. Z księgozbioru korzysta 1444 osób w tym 416 to czytelnicy filii*. W holu biblioteki powstała "Galeria Jednego Obrazu",  gdzie prezentowane są prace Grupy Twórców Nieprofesjonalnych "Pasja" w Radlinie i innych twórców. Poza tym biblioteka organizuje:

• spotkania - autorskie - do tej pory zaproszono m.in Ks. Prof. Jerzego Szymika, Krzysztofa Petka, Marka Szołtyska, Martę Fox, Wandę Chotomską, Andrzeja Żaka, Wioletta Piasecka, Roksanę Jędrzejowską - Wróbel, Grzegorza Kasdepkę, Kalina Jerzykowska, Izabela Klebańska; pisarzy regionalnych Wiktora Buglę, Anne Zychma, Maria Lelonek oraz Mariana Małeckiego - publicystę i naukowca pochodzącego z Radlina.
  • wystawy okolicznościowe dotyczące rocznic
  • konkursy czytelnicze dla dzieci i młodzieży
  • konkursy plastyczne i rysunkowe dla dzieci
  • konkursy fotograficzne
  • lekcje biblioteczne
  • mikołajki, andrzejki, bale przebierańców
  • akcje głośnego czytania "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM", "Rodzinne spotkania z książką", "Urodziny Kubusia Puchatka",  "Światowy Dzień Pluszowego Misia"

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radlinie istnieje możliwość bezpłatnego skorzystania z internetu. Służą temu 3 stanowiska komputerowe.

*  Stan na 31.12.2009 r.

z subskrypcji.

Jak często odwiedzasz bibliotekę?

Często
Bardzo często