Jubileusz 65-lecia MBP w Radlinie

14 listopada Miejska Biblioteka Publiczna w Radlinie obchodziła Jubileusz 65-lecia swojej działalności. Biblioteka w Radlinie powstała w 1948 roku za sprawą ówczesnego pracownika gminy Józefa Warzechy.

Obchody Jubileuszu były okazją do przypomnienia tego, co było dla biblioteki najważniejsze przez 65 lat. Nie chodzi o same statystyki, ilość woluminów, ilość odwiedzin, wypożyczeń, choć to też jest bardzo ważne. Przez te wszystkie lata najważniejszy był człowiek – bibliotekarz i czytelnik- to właśnie ten duet stworzył przez pokolenia 65-letni dorobek i wizerunek placówki.

Maria Dmowska napisała: „Książka i możność czytania- to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.” Społeczność Radlina nie miałaby szans korzystać, poznawać, zgłębiać tajników i cudów ludzkiej cywilizacji, gdyby nie praca i zaangażowanie w rozwój placówki oddanych jej kierowników Urszuli Korus, Danuty Kolarskiej, Marii Kaszubskiej oraz współpracujących z nimi bibliotekarzy. Ich praca, pomysłowość, determinacja w dążeniu do celu przyczyniły się do obecnego wizerunku biblioteki.

Biblioteka-Jubilatka nie zawsze była instytucją samodzielną, przed laty była filią wodzisławskiej biblioteki, była jednostką urzędu miasta, wchodziła w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie, a od 1 lipca 2009 r. uchwałą Rady Miejskiej stała się placówką samodzielną posiadającą osobowość prawną. Przez te wszystkie lata wszelkie inicjatywy służyły dobru czytelnika. W dzisiejszych czasach biblioteka to nie tylko miejsce, budynek, gdzie magazynowane są książki, ale biblioteka stała się ośrodkiem kultury, gdzie każdy może znaleźć ofertę zgodną ze swoimi zainteresowaniami. Radlińska Jubilatka ma się czym pochwalić: gościła na spotkaniach autorskich m.in. Edwarda Lutczyna, Wandę Chotomską, Martę Fox, TanyęValko, ks. prof. Jerzego Szymika, Krzysztofa Petka, Marka Szołtyska, Grzegorza Kasdepke; organizuje dla dzieci Noc z Andersenem, Noc Świętojańską, Urodziny Kubusia Puchatka, Światowy Dzień Pluszowego Misia,, akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, warsztaty czytania dla przedszkolaków, warsztaty filcowania, lekcje biblioteczne, wystawy, konkursy, bale przebierańców itp. W roku 2013 MBP zakwalifikowała się do dwóch programów: „Program Rozwoju Bibliotek” skąd centrala i filia otrzymały sprzęt komputerowy z przeznaczeniem dla użytkowników, z możliwością skorzystania z bezpłatnego Internetu. Drugi program to „Program Wieloletni Kultura + priorytet Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek”, który będzie realizowany w latach 2013-2015, a efektem będzie modernizacja budynku biblioteki głównej oraz jej wyposażenie w nowe meble i sprzęt.

W obchodach Jubileuszu wzięli udział m.in. zastępca burmistrza Radlina Zbigniew Podleśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Radlinie Jacek Sobik, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach Maria Gutowska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śl. Ewa Wrożyna-Chałupska, dyrektorzy bibliotek z Rydułtów, Mszany, Godowa, Marklowic, dyrektorzy radlińskich szkół i przedszkoli oraz dyrektorzy innych zakładów pracy, emerytowani oraz obecni pracownicy biblioteki, przedstawiciele czytelników. Gościem specjalnym była Pani Kornelia Warzecha – żona nieżyjącego już założyciela radlińskiej biblioteki.

W części artystycznej wystąpiła młodzież Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Wodzisławia Śl. ze sztuką „Ballada o bibliotekarzu” oraz Pani  Ewelina Galwas, która złożyła życzenia Mamulce-Biblotyce w gwarze śląskiej. Życzenia złożyli również najmłodsi mieszkańcy miasta.

Jubileuszowym życzeniem biblioteki i jej pracowników jest, aby była dla lokalnej społeczności tzw. „trzecim miejscem”, zaraz po domu rodzinnym oraz miejscu pracy, by stała się miejscem, do którego przychodzi się nie tylko wypożyczyć książkę, ale by porozmawiać, spotkać się ze znajomymi, uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym lub innym spotkaniu.

(Henryka Pawliczek)

Fotorelacja: Marieta Kuczera-Rok

z subskrypcji.

Jak często odwiedzasz bibliotekę?

Często
Bardzo często